Variabilní ND filtry od NiSi

In Nezařazené by administrator

ND filtry a jejich funkci určitě znáte, ale pokud ne, tak jen ve zkratce. ND je zkratka neutral density, což v překladu znamená něco jako neutrální hustota. Teoreticky to potom znamená, že ND filtr funguje jako sluneční brejle, který propouští jen část světla s tím, že by se neměla měnit jeho barva, ani kvalita. ND filtry můžete koupit o různých hustotách – někdy se totiž hodí tmavší a někdy ještě tmavší.

Variabilní ND filtry pak mají tu výhodu, že u nich můžete nastavovat hustotu variabilně. Takže můžete být hustí, nebo fakt mega hustí.

Tím, že vám stačí jeden variabilní filtr, kterej pokrývá určitej rozsah, ušetříte prachy, ale hlavně i čas a nervy.. Samozřejmě to ale má svou cenu.

Vario NDčka se totiž svojí konstrukcí liší od běžnejch NDček tím, že na sobě ve skutečnosti máte dva polarizáky. To automaticky znamená, že může docházet k nějakým neduhům jako křížování, posun barev, vinětování apod.. Proto když si budete pořizovat variabilní NDčko, moje doporučení je vyloženě nešetřit.

Nechcete si totiž pořídit super kvalitní foťák nebo kameru, na to nasadit vysněný sklo, který jste si pečlivě vybrali a pak na konci tohodle řetězu mít filtr, kterej bude degradovat celej obraz.


Pro mě jsou důležitý tři věci. Variabilní NDčko nesmí barevně posunovat obraz tak, aby to nešlo opravit (u vario ndček vždycky bude nějakej posun, ale důležitý je aby nebyl obří) .. zadruhé mě vždycky zajímá do jaké míry se změní ostrost obrazu, protože levný no name filtry, který jsem používal dřív, dokázaly celej obraz totálně zblátivět.. a třetí věc, která mě zajímá je to, jak bude filtr měnit fléry, protože často fotím i točím v protisvětle.

Všechny ostatní funkce, možnosti a specifikace jsou pro mě až na druhym místě a spíš je beru jako něco navíc..

Barevnej posun – ano, existuje. Tyhle variabilní filtry od Nisi budou posouvat barevnou teplotu vašho obrazu o nějakých pár set kelvinů do studena. Je to minimální posun, v postprodukci jednoduše odstranitelnej, takže záběry bez filtru a s filtrem můžete bez problému zkombinovat. Zároveň jsem moc rád, že ten barevnej posun je stejnej ať už máte nastavenej filtr na minimum, nebo na max.

Co se ostrosti týče, tam je to jednoduchý – nezaznamenal jsem žádnou změnu a zdá se, že Nisi používá při výrobě těchhle filtrů kvalitní sklo, takže hurá.

A co se flérů týče, posuďte sami. Za mě je to naprosto v pořádku a vlastně si moc nedokážu představit lepší reakci variabilního NDčka na protisvětlo.


Tyhle variabilní NDčka od Nisi vám domů přijdou v krabičce, která je pevná, uvnitř je filtr v semiši, takže ochrana dobrá, krabička příjemná, jen si jako všichni pro šetření vašich nervů musíte krabičku popsat, nebo poznačit, o jakej filtr jde. Nisi totiž nabízí dva a to 1,5-5 stop a 5-9 stop a jsou od sebe téměř k nerozeznání.

Konstrukce filtrů je zajímavá – Nisi píšou že je to „ultra slim frame“ a je pravda, že to nejsou žádní macci, nicméně zpracování je kvalitní – nějakej kov a sklo, tak jak byste asi čekali. To co je zajímavý je že přední strana filtru má větši rozměr závitu než ta zadní. Je to proto, aby vám filtry nezpůsobovaly vinětaci. Například tenhle filtr má vnitřní závit 82mm a vnější 86. Na to je potřeba myslet, pokud byste na NDčko chtěli přimontovat ještě něco dalšího.

Specialitou těchle filtrů je nějakej nano coating, kterej by měl pomáhat při děštivých podmínkách, že se na tom jako nebude držet voda.. což asi není zas až tak důležitý.. ale taky by tenhle nano coating měl pomáhat právě s odrazama světla, což důležitý je a nejspíš teda musím říct dobrá práce.

Co považuju za dobrou vychytávku je pacička, kterou můžete filtr nastavovat a to je super, protože si nepochmatáte filtr a nebudete tím pádem muset pořád leštit. Pokud by vás pacička štvala, dá se jednoduše odmontovat a ztratit. :D

No a to je všechno. Žádná věda. Zdá se že v rukách držím slušný filtry za cenu, která podle mě naprosto odpovídá tomu, co dostanete a tak to má být. Pokud teda chcete točit s nízkou hloubkou ostrosti i za sluníčka, nebo pokud vás baví dlouhý expozice při focení, máte veškerý moje doporučení.

Jak jsem říkal na začátku, takovejhle variabilní ND filtr od Nisi můžete vyhrát u mě v říjnové patreonské soutěži, tak všem z vás, kdo jste se mnou na patreonu a podporujete mou tvorbu, držím palce a jsem rád, že vám můžu nabídnout zase něco navíc pro vaši tvorbu.