Natočili jsme krátkej film – HIDDEN

In Nezařazené by administrator

Natočili jsme kraťas. O tom, jak se to stalo a proč jsem mluvil v krátkým videu, který najdete o kousek níž. Samotnej film je tady nahoře a jestli jste ho ještě neviděli, koukněte dřív, než budete číst dál, protože to bude plný spoilerů. Film má jen 3 minuty. :)
Proč natočit kraťas? Je to super. Každej začínající filmař by chtěl hned natočit normální dvouhodinovej film, nebo aspoň pilot k nějakýmu seriálu, to je jasný. Já to tak mám taky. V jednom momentu jsem začal psát scénář k celovečeráku. Hodně brzo mi došlo, že napsat scénář není prdel a po pár stránkách jsem si uvědomil, že to zatím je nad moje síly. Ale nechtěl jsem se vzdát a tak jsem přesně v tom momentu, a to bylo někdy v září 2017, šel za bráchou, že něco natočíme. Teď hned, bez přípravy, bez kravin okolo.. a buď se to povede nebo ne.
PŘÍBĚH:
Myšlenky šly nějak takhle: Nemáme herce, ale mám Kamilku, moji přítelkyni. Takže kraťas bude o nějaké holce. OKay. Takže co dál.. Nemáme kde natáčet a venku není moc hezky, uděláme to u nás na chatě, tam je to správně depresivní, nikdo nás tam nebude rušit. A jakej tomu dáme příběh? Holka je v nějaké místnosti, probouzí se a postupně se ukáže, že je svázaná. Podaří se jí odvázat a utíká z chaty.

Dobře, ale to by ještě bylo málo… Takže jsme začali vymýšlet co s tím a přišli na to, že potřebujem ještě někoho, kdo ji tam svázal. No a tak jsme ještě chvíli přemýšleli a nakonec jsem napsal Martinovi, našemu kytaristovi z kapely a ten text byl přesně takhle:

Jedeš z obchodu, nakoupils něco na oběd, jedeš na chatu, kde bydlíš, na xichtě máš škrábanec, na sobě škaredý hadry, protože bydlíš na chatě. Prijedeš na chatu, bereš nákup z auta, jdeš do chaty .. A do toho druhá linie.. Ženská se probouzí v nějaké místnosti svázaná, odpoutává se, je vystrašená.. Potkáte se ve dveřích, ona se lekne, začne pištět, ty ji zacpeš hubu, jen se rozhlížíš, jestli tě nikdo neviděl a zalízáte do chaty, konec.

No.. Tohle byla původní verze. A než Martin stihl přijet, tak půlhodinku, během které jsme sbalili kameru, baterky a telefon na nahrávání zvuku, jsme využili k tomu, že jsme přemýšleli dál. 
Martin měl v původní verzi vypadat jako chudej dobrák, co se vrací domů z obchodu, ale nakonec by to byl záporák, co doma drží ženskou. Což mi přišlo jako nápad nenápad. Samozřejmě by po cestě v autě mohla hrát příjemná hudba a nakonec by každej byl vyděšenej, jak je možný, že je takovej sviňák, ale to bylo málo.

Takže jsme začali přemýšlet, jak to převrátit a napadlo nás, že Martin bude hrát kluka, kterej od začátku bude JEN vypadat jako záporák. Proto měl mít i škrábanec na obličeji a do filmu se dostalo i to, jak se dívá do zpětnýho zrcátka, jak ta jizva po škrábanci vypadá. Jen se nám nakonec v postprodukci nepodařilo jizvu na obličej dodělat a na místě jsme Martinovi nechtěli ubližovat a neměli jsme žádný věci na „nalíčení“ jizvy nebo škrábance. Každopádně Martin měl vypadat jako záporák, jet z nákupu na chatu, kam by přijel a zjistil, že tam jeho přítelkyně/manželka není. To je linie č.1 a ta zůstala nezměněná :)

Druhá linie byla samozřejmě moje Kamilka, která se měla probudit svázaná, odvázat se a utýct, ale to mi připadlo taky málo, protože potom by divák nevěděl, jestli je Martinova postava záporák, nebo ne. Takže bylo jasný, že Kamča nemůže z chaty utýct a zároveň se nepotkají, protože Martin ji doma na chatě prostě nenajde. Easy job, Kamča bude zamčená v nějaké místnosti, ze které nemůže utýct a zároveň to celou dobu musí vypadat, že Martin je svině a jede za ní a zároveň to do poslední chvíle musí vypadat, že Kamča mu uteče a když to na poslední chvíli bude vypadat, že se potkají ve dveřích, konečně divákovi ukážeme, že Martin je ten hodnej a že Kamču drží někde jinde úplně někdo jinej. Tenhle nápad se nám konečně zdál dost epickej a nečekanej na to, abychom to natočili.

TECHNICKY: 
Krom toho, že pršelo, byla zima, sluníčko zapadlo brzo, baterky docházely jak o život, tak hlavně nám chyběly jakýkoli světla a mikrofony, takže zvuk jsem natáčel přes aplikaci „Diktafon“ s mým iPhone SE, venku jsme světlo nepotřebovali, protože prostě natural a uvnitř jsme svítili jedinou lampičkou, kterou jsme namířili na bílou stěnu, takže v celé místnosti zároveň bylo dost světla a zároveň to působilo z našeho pohledu dost opravdově. V chatě, kde byla Kamča stačilo zatemnit okna okenicema a bylo to. 
Dál Martin přichází v lese k chatě, která je zelená (to by měla být chata kde s Kamčou bydlí), ale tahle chata nemá uvnitř žádný vybavení, takže když na konci filmu otevírá dveře, ve skutečnosti je na úplně jiné (bílé) chatě.
Kamču jsme natáčeli na třetí chatě, na chatě, kde vevnitř byla škaredá postel (naštěstí) a tahle chata přesně měla všechno co jsme potřebovali.. Lampičku, pár drobností jako starý kamna atd.. a tak to vypadalo, že to je taková správná místnost, kam by člověk někoho zavřel, kdyby ho unesl :D Blbý ale bylo, že tahle chata je taky zelená a tak by se při záběrech zvenku mohla plést s tou první zelenou chatou. Taaakže jsme museli záběry zvenku, kdy Kamča buší do zamčených dveří natočit na chatě číslo dvě. 
Už teď se to zdá jako zmatek, představte si ten můj z matek v hlavě a to, že jsem někomu na place vysvětloval co se bude dít a co natáčet :D Prostě zmatek! :D

No a pak takový ty drobnosti, jakože když už někdo někde nakoupí, tak musí mít tašku a nezapomenout ji v autě při vystupování ani nikdy potom, že když si někdo někde zapálí, tak by to pak měl típnout, že když v autě otevře okýnko, tak ho pak musí zavřít.. Myslet na tyhle věci během myšlení na další věci bylo na moji hlavu složitý, takže příště bych byl fakt šťastnej, pokud by nás na tom dělalo víc a každej se mohl soustředit na svoje. Taaakže jestli jste šikovný a bavilo by vás natáčet, napište mi a jak půjdem na něco dalšího, ozvu se. :) Dík!

TECHNIKA: 
Kamera: BlackMagic Micro Cinema Camera
Objektiv: M.ZUIKO ED 7-14mm f/2,8 Pro (díky moc za půjčení PŮJČOVNA FOTO TECHNIKY)
Odkuk: BlackMagic Video Assist
Klec a chňapátko: SmallRig
Zvuk: iPhone SE 
Střih: Adobe Premiere
Barvy: Davinci Resolve 
NA FILMU SE PODÍLELI:

Scénář, Režie, Střih, Zvuk, Barvy: Jan Zemánek 
Kamera, Střih: Jakub Vichta
Technika: Viktor Šulc (díky)