Recenze – Jackery Explorer 500

In Nezařazené by administrator

Jackery dělá powerbanky, přenosný nabíjecí stanice (jako je třeba tahle) a taky solární panely. Proč jsem se do téhle firmy zamiloval má tři jednoduchý důvody.

Zaprvé jsou úzkoprofiloví. Tím, že se soustředí na jednu věc (a to je dobíjení), svým produktům věnují velkou pozornost a dělají je tak dobře, jak jen můžou.

Zadruhé design a funkce. Cokoli si pořídíte od Jackery nebude mít růžový blikací repráčky, naušnice a zbytečný cinkrlátka. Je to postavený tak, aby to vydrželo, aby to odvedlo svoji práci a byl na to spoleh. Navíc to zřetelný černooranžový zbarevní dává jasně najevo, že to je pracovní nástroj a ne jen nějakej fancy doplněk do obýváku.

Zatřetí je to americká firma (a víte, že USA věci mám rád), jejíž zakladatel je expert a inženýr, kterej roky pracoval pro Apple + Jackery ve svých stanicích používá stejnej typ baterek jako využívá Tesla. Když se tyhle tři věci spojily – jakože Amerika Apple a Tesla, tak jsem byl jasnej.


Co dostanete, když si tuhle nabíjecí stanici objednáte? Není toho moc, ale je to všechno, co je potřeba. Zaprvé stanice samotná, zadruhé adaptér, abyste mohli stanici dobíjet a zatřetí 12v adaptér, pomocí kterýho můžete Explorer pětistovku dobíjet i v autě. Samozřejmě dostanete i manuál a dalších pár papírů + speciální taštičku na kabely, aby bylo uklizeno. Ne jak pod vaším stolem :)


Celá ta stanice je zalisovaná v tvrdym plastu, ale vyrobený je to víc než solidně, všechno lícuje, nikde nic nevrzá ani neklapá. Zespodu jsou gumový nožičky, zvrchu velký madlo, který by se mi líbilo ještě víc, kdyby bylo pogumovaný. Na zadní straně není nic speciálního, zboku jsou výdechy, aby se stanice mohla chladit a na druhé straně krom nádechů je ještě LEDková SOS svítilna.

To co vás nejspíš zajímá jsou vstupy a výstupy a co ta stanice umí. Na přední straně je Input, což je vstup přes kterej stanici budete nabíjet. Můžete do něj píchnout kabel od síťovýho adaptéru, 12ti volt, nebo případně kabel od solárního panelu a vesele dobíjet.

Uprostřed nahoře je dvoubarevnej displej, kde se vám ukazuje všechno, co je důležitý. Na kolik procent je stanice nabitá + velkej indikátor baterie když koukáte z dálky + kolik Wattů aktuálně dobíjíte, nebo dodáváte nějakýmu spotřebiči.

Napravo je tlačítko displej, kterým si displej rozsvítíte. Prostě jednoduchý funkční věci.

Dole jsou pak všechny výstupy – stejnosměrnej proud – dvě samice, do kterých jsem zatím nepřišel na to co by se dalo strčit, 12ti voltová zástrčka (jako v autě), uprostřed pak tři USB-A výstupy a napravo to nejdůležitější – běžná zásuvka na 220Voltů.


Specifikace téhle stanice jsou boží. Kapacita je 518Watt hodin a ždímat z ní můžete cokolo o maximálním příkonu 500Watů. Vybít tuhle stanici není úplně jednoduchý. Pokud se díváte na moje live streamy, tak určitě víte, že na jedné téhle stanici fungujeme klidně s dvěma světlama, notebookem, střižnou a modemem celej live stream. Samozřejmě matematika je jednoduchá 518 Watt hodin znamená, že při odběru 500Wattů vybijete stanici za hodinu. Nicméně i nejsilnější světlo co mám doma v maximálním výkonu kdy svítí na druhej konec města odebírá jen 200Wattů.

Co se dobíjení týče, tak ze sítě pomocí adaptéru dobijete stanici podle manuálu z nuly na sto za 7,5 hodiny (80W) – podle mých zkušeností je to cca 7 hodin, přes auto zásvuku podle manuálu za 16 hodin (40W) ale zase mám zkušenost že to je spíš kolem 13ti hodin a se solárním panelem za 14, když budete někde, kde 14 hodin denně svítí přímý světlo. Solární panel nemám, nemohl jsem tu rychlost dobíjení vyzkoušet.


Ještě chci dodat – málokdy se vám podaří vybít tu stanici úplně. Připojíte repráky, kompl, světla.. a stejně to za celej den nevybijete.. takže žádnej strach. Když vám zbývá 50%, tak ze zásuvky máte za tři hoďky zase plnou :)

Moje zkušenost je taková, že při běžným používání na chatě, kdy si dobíjím notebook, zatímco na něm pracuju, k tomu dobíjím ještě telefon a občas další baterky – do kamery a podobně, tak mi stačí u toho běžně jezdit autem a z auto zásuvky tu stanici držím pořád v pohodě nabitou.

Skvělý je, že Explorer pětistovku můžete dobíjet i během toho, co ji využíváte, takže ji dáte nabíjet a během toho z ní cucáte proud. To využívám často.. ať už jako prodlužku a rozdvojku, nebo když dobíjím telefon a nemám zrovna adaptér do zásuvky, protože v autě vozím jen USB kabel.


Tahle stanice je vymakaná i v dalších ohledech. Jsou v ní zabudovaný všechny možný ochrany, což je pro mě důležitý. Přepěťová ochrana, podpěťová ochrana, to všechno vám může zachránit nejen stanici samotnou, ale taky zařízení, který používáte. Jak už jsem psal na začátku, tak maximální výkon je 500Wattů. Když připojíte něco silnějšího, tak ta stanice to zjistí a proud nepustí. Důležitější ale je, že kvalita elektřiny, kterou z téhle stanice dostáváte je 100%ní a nezáleží na tom, jestli je baterie uvnitř nabitá na 100 nebo na 1no procento. Prostě dostanete krááásnou sinusoidu, dokud se nedostanete na nulu a nevyždímáte to úplně na smrt. To zase oceňuju já, jakožto bývalej zvukař, protože všechny ty mixpulty a zvukovky jsou na tyhle věci náchylný a nemusím se o ně tím pádem bát.


Ta obří nadupadná 500Watt hodinová baterka co je uvnitř je lithium iontová a Jackery prohlašuje, že ji můžete 500x úplně nabít a vybít předtím, než začne klesat její celková kapacita. To je obří číslo a dokonce podle různých recenzistů, kteří mají čas to zkoušet je neoficiální info, že je to někde kolem 1500 nabití a vybití, než se dostanete na kapacitu max 80%. To jsou všechno úžasný čísla. Obzvlášť když vezmete v potaz třeba baterky v telefonech.


Dobře a teď k těm stinným stránkám. Jsou věci, který mě na téhle stanici štvou. Jedna z nich je, že gumová záslepka na 220V zásuvce nedrží tak, jak bych si představoval. Druhá věc je důležitější a to je, že sice máte tři USB porty na dobíjení, ale ani jeden z nich není USB-C. Je to maličkost, za pár korun se dá sehnat adaptér, ale bylo by bezva to mít rovnou z továrny USB-C ready.

Na nic dalšího, co by mě na téhle stanici štvalo jsem nepřišel. Kapacita, váha, možnosti, cena.. Možná jste na tom stejně jako já před pár měsíci, že jste věděli, že potřebujete elektriku kdykoli a kdekoli. Že jedete na focení, nebo natáčení a potřebujete vědět, že můžete kdykoli dobíjet baterky. Možná, že máte chatu kde by se vám hodilo 500Wh elektriky, možná že až vám příště přestane jet elektřina doma, prostě se jen zohnete pod stůl pro Jackery. Možná že na dovču autem, nebo na víkendovej výlet, nebo na piknik do parku se vám půjde radostněji, protože si budete moct dopřát věci, který doteď nešly.


Pokud byste si tuhle nabíjecí stanici chtěli pořídit, můžete tady: https://www.jackery.cz/. Uděláte si radost. Od doby co ji mám už si bez toho nedokážu představit být a stejně to budete mít i vy.