Recenze – objektiv SIRUI 50mm f1.8 Anamorphic

In Nezařazené by administrator

Jedeme s Tomem pecky a tím pádem je venku další recenze. Tentokrát je to objektiv Sirui 50mm f1.8 Anamorphic, kterej jsme testovali posledních snad 10 týdnů. O tom, jakej je nebo není, mluvím přímo ve videu, tak na to jukněte + na jednom ze streamů jsme slíbili krátkej film natočenej na tohle sklo… No a ten najdete tady! :)

Co se objektivu týče, kvalita zpracování je vysoká. To poznáte na první vomak. Objektiv je, co se velikosti týče z těch menších, ale je mnohem těžší než vypadá, což mě překvapilo. Když ho držíte v ruce, připadáte si, že držíte luxusní zboží a to je sice příjemný, ale ne to nejdůležitější.

Až na plastový krytky a vodiče ostření a ovládání clony v ruce držím kovový tělo. Zatímco zadní čočka je úplně běžná, ten přední člen je naopak od pohledu určujícím znamením pro anamorf. Rovnou přiznávám, že to beru jako cool designovku a že by mě hrozně bavilo mít všechny objektivy takovýhle.. na pohled speciální. :)

Průměr závitu na filtry je 67mm a protože je objektiv plně manuální, je tu příjemně širokej prstenec pro ostření a uzounkej prstenec pro nastavení clony. K oběma mám drobný výtky. Ostření je fakt dlouhý.. Jasně, potom jste super přesní a to se se světelností od F 1.8 hodí, ale když potřebujete ostřit složitější scény, je to k zbláznění.

No a prstenec k ovládání clony je nejen drobnej, ale ještě k tomu má fakt těžkej chod. Jasně, clonu zase tak často přenastavit během jednoho záběru nepotřebujete, takže by to vadit nemělo, ale stejně byste to měli vědět ještě před koupí, protože by vám to mohlo vadit, nicméně dává to smysl. Objektiv je manuální, takže před natáčením si nastavíte clonu a jdete točit a protože budete ručně ostřit, nechcete si omylem rozhazovat clonu. Záměr chápu.

To co ještě můžete na objektivu vidět je modrej proužek, což netuším čeho je značení + ještě tu je označení bajonetu. Přímo tenhle objektiv je určenej pro foťáky a kamery s bajonetem micro4/3, ale úplně tu stejnou padesátku můžete sehnat i s bajonetem pro fuji, nebo sony, protože umí vykreslit obraz až na čip velikosti APS-C.


No a teď už k tomu, co je důležitý. Obraz. Tenhle objektiv je ostrej jako břitva. Už na clonu 1.8, na úplně otevřenou clonu, budete mít ostrotu. Aberace se nekoná a pokud jo, tak jste se museli hodně snažit při hledání. Celkově vzhled veškerýho natočenýho materiálu, kterej s tímhle sklem máme je hodně neutrální. Teda do doby, dokud neuvidíte bokeh na otevřenou díru. Samozřejmě je oválnej, o jeho kvalitě mluvit nebudu, protože tomu zas až tak dobře nerozumím, ale napohled mě to neuráží a vy si udělejte názor podle toho, co vidíte. Díky 10 lamelové cloně je bokeh příjemně kulatej.. teda oválnej i při zavření clony a jedinej problém, kterej mám je nejnižší zaostřovací vzdálenost 85cm, která by byla na běžnou padesátku neuveřitelně vysoká. U anamorfních skel je to ale normální, nebo spíš dokonce i mírně nadprůměrná hodnota. Pro mě to ale v reálným světě znamená, že abych dostal do obrazu pořádnej bokehovej vesmír, všechno co je na pozadí, musí být pořááádně daleko.

No a pak je tu ten obří horizontální flér, kterej na anamorfech miluju. Ten je suprovej, baví mě jak svým vzezřením, tak i barvou, ale má to zase háček. Abyste dostali flér, potřebujete fakt slušně silný protisvětlo a nebo dost tmavou scénu. Prostě mezi protisvětlem a celkovou světlostí scény musí být pořádnej rozdíl, abyste vůbec nějakou fléru dostali.

Já jsem si původně myslel, že tohle sklo bude samohrajka. Že na cokoli zamířím bude flérovat, že to bude bokehovat jako šílený a že se budou udávat obrazový orgie a nádherný nahodilý příběhy. To se úplně neděje.

Teda neděje se to do doby, dokud tomu nejdete naproti. V momentě, kdy s tímhle vším počítáte, se dá naučit správnej postup, jak dosáhnout toho, co chcete. Beru to ale tak, že mě ten objektiv spíš omezuje, než inspiruje.

Lidi, kteří jsou ale mnohem chytřejší než já říkají, že omezení tvůrčí svobody je jedinej způsob, jak v sobě najít kreativitu, tak s dovolením sklopím uši a půjdu se dál snažit.

Vy mezitím můžete přemýšlet o tom, jestli je tenhle objektiv to pravý pro vás. Já ho i přes drobný mouchy doporučuju. Není to sice pravej anamorfickej objektiv a většinu času ani nepoznáte, že nemáte nasazenou běžnou padesátku.. Nicméně stejně je v tomhle kusu skla něco vyjímečnýho, co jsem zatím nikde jinde nepotkal a tak možná stojí za to přihodit si ho ke svojí výbavě a ve správnej moment ho vytasit, zamířit, zaostřit a točit.. A nebo klidně i fotit. Takový anamorfický fotografický portfolio by vůbec nebylo k zahození… hm hm… přemýšlejte o tom.. já jdu taky :) Opatrujte se. čus :)