Recenze: Grafický tablet XP-PEN Artist 15.6 PRO

In Nezařazené by administrator

Dnes vám ukážu tenhle speciální grafickej tablet se speciálním názvem XP PEN Artist 15.6 PRO.

Grafický tablety jsou něco, čemu jsem se celej život vyhýbal jako čert kříži, protože malovat, ani kreslit neumím, výtvarka na základce nebo technický psaní na střední, byly moje noční můry a tak jsem si byl jistej, že nic takovýho jako grafickej tablet doma nechci.

A možná že to máte podobně. Věci se ale trochu změní v momentě, kdy si nějakej ten grafickej tablet osaháte a zjistíte jaký možnosti nabízí. Možná že vám potom už myš bude připadat jako takovej.. chudej příbuznej.

Tipů grafických tabletů určitě existuje celá řada, ale já jsem si je rozdělil do dvou skupin a to jsou ty bez obrazovky a s obrazovkou a tenhle XP PEN spadá do té druhé kategorie, která mně osobně je příjemnější, protože představa toho, že TADY maluju, ale TADY se to ukazuje, mě děsí.

Jestli jste na tom stejně jako já a ve světě tabletů jste nováčci, pojďme si jen pro jistotu říct, co to vlastně grafickej tablet je a k čemu je. Oproti běžnýmu tabletu, kterej nejspíš znáte a možná i máte doma se grafickej tablet odlišuje tím, že není dotykovej. K ovládání tabletu namísto prstíčků používáte pero.

Výhodou oproti myši pak je, že jste mnohem přesnější, rychlejší a hlavně, že můžete používat přítlak.

Ještě dodám, že obecně se grafický tablety hodí hlavně grafikům, ilustrátorům nebo návrhářům, ale úplně stejně tak pomáhají v rychlejší a preciznější práci i fotografům.

XP PEN Artist 15,6 Pro vám přijde v krásné krabici, na které jsou dvě věci úplně boží – zaprvé ta zrzavá paní a za druhé madlo. Protože je totiž tenhle grafickej tablet tak velkej, že se nevleze do žádnýho z mých batohů, je tahle krabice dobrá možnost, jak ho přenášet a nebát se o něj. Dál je v krabici pero, který je uložený v obalu. Ten je mimochodem vychytanej, protože z jedné části si uděláte stojánek na pero a v druhé části jsou schovaný náhradní hroty. Dál tady je ještě podložka, díky které si můžete tablet na sebe naklopit, abyste se nemuseli hrbit a krom návodu už tady je pak jen propojovací kabel 3 v 1.

Do tabletu patří USB C konektor a z druhé strany pak je HDMI, usb port na připojení elektřiny (buď můžete zastrčit do USBčka nebo přes adaptér do sítě) a pak ještě třetí kabel s USB koncovkou, přes kterej pak tablet komunikuje s počítačem.

Tady si rovnou chci trochu postěžovat, protože by určitě bylo možný vymyslet jednodušší řešení. Třeba všechno přes USB-C hotovo. Nicméně na stole vám zůstane jen jeden kabel.. a svatou trojici na druhé straně zapojíte jednou a pak už na to nemyslíte, takže pohoda.

Než se dostanu k tomu, jakej ten tablet je a jaký jsem s ním stihl nasbírat zkušenosti, ještě vám v rychlosti řeknu něco ke specifikacím.

Rozlišení obrazovky je 1920 na 1080px, což na těch necelých 16ti palcích vypadá nádherně a detailně. Pokrytí barevnýho prostoru je 120% sRGB – k tomu jen chci dodat, že přímo z továrny má displej krásný sytý plný barvy, ale dokážu si představit, že po zkalibrování z toho bude ultra mega přesňák a já sám jsem ho sice nekalibroval, ale prolízal jsem fóra a všichni si chválili, že je tu vůbec možnost ty barvy zkalibrovat a po zkalibrování že to je pecka, takže tleskám.

Kontrast 1000:1 je podle mě a mých očí taky v pohodě a max. svítivost 250 kandel na metr čtvereční je fajn, pokud se teda na tabletu nesnažíte upravovat fotky někde venku na zahradě. Svítivost je to dostatečná, např. můj grafickej displej tady na stole má jen o 50kandel víc.

Pozorovací úhly jsou 178 stupňů horizontálně i vertikálně a odezva je 14ms. Z tohodle čísla jsem byl zklamanej, než jsem jako nováček zjistil, že grafický tablety bez zpoždění vlastně neexistujou a že 14ms je ve skutečnosti hodně dobrý číslo!

Co se pera týče, maximální sklon je 60 stupňů, což je dostatek, pokud máte běžnou ruku a ne kopýtko a krom toho pero disponuje osmi8192ma ma stupni přítlaku, což jsem nemohl vyzkoušet, protože moje ruka má stupně jen dva, ale jinak by se to mělo hodit nám fotografům třeba v momentě, kdy maskujeme něco složitýho.

Prostě do malé skulinky zajedete bez tlaku a do velké pořádně přitlačíte a nemusíte měnit velikost štětce.

Co mě baví je fakt, že ani pero, ani tablet nemají žádnou integrovanou baterii, takže nemusíte dobíjet. Tablet má přívod ze sítě a pero je pasivní, naštěstí neagresivní.

Naopak to pero musim pochválit, protože do ruky mi padne, jako by ho někdo navrhoval přímo pro mě. Je příjemně vyvážený a byl jsem schopnej ho bez křečí držet a malovat s ním jakkoli dlouho jsem chtěl, takže palec nahoru.

Na peru jsou dvě tlačítka, jedno funguje jako pravý tlačítko myši, druhý jako guma, ale můžete si to přenastavit podle libosti. Stejně tak na tabletu samotným je osm tlačítek a jeden otočnej volič a všechno si to můžete nastavit na jakýkoli funkce nebo klávesový zkratky.

Tablet je plastovej, tenkej a lehkej, ale nemá žádný problémy s tím, že by byl ohybatelnej, nebo že by vrzal. Je to kus slušnýho pevnýho plastu, zespodu je pogumovanej, takže ani na stole se vám nepohne.

To samý podložka, která je pogumovaná a celkem fajn, ale tady jednu malou vítku mám – bavilo by mě, kdybych si mohl nastavit víc úhlů náklonu. Ale to proto, že jsem rozežranej a čert ví, jak by se na tom potom kreslilo.. nebo malovalo, nebo upravovalo.

K tabletu je samozřejmě i nějakej software, kterej je vymakanej dobře. Jednoduchá instalace a dokonce i příjemný a srozumitelný uživatelský prostředí, kde najdete všechno, co potřebujete od nastavení pera, přes tlačítka, kalibraci až po navolení toho, jestli jste pravák, nebo levák.

No a tady se dostávám k tomu, co jsem si jako levák nikdy neuvědomil a to je způsob, jakým jsou nastavený všechny grafický programy. Jsou nastavený pro praváky! Grafickej tablet za to samozřejmě nemůže a vy byste mi možná nejradši řekli něco ve smyslu: Honzo, tak si to prostředí předělej!

No a já se musím přiznat, že po deseti letech práce ve Photoshopu a Camera Raw by to pro mě ještě navíc s timhle novym perem v ruce byla pěkná zamotávačka na hlavu.

Nicméně tablet si můžete nastavit pro leváka, takže pokud jste ochotní předělat si prostředí programů nebo to snýst, nemusíte se ničeho obávat.


Když bych vám měl říct, jak se mi s tímhle tabletem dělalo tak Photoshop – retušování – MEGA SUPER. S perem v ruce všechny pupínky mizí jedna báseň – fakt je to rychlovka. MASKOVÁNÍ – jak už jsem zmiňoval – obrovský urychlení a je to příjemný!

Camera Raw nebo Lightroom – když vynechám rozložení programu, kde si stejně jako ve Photoshopu prostě kryju rukou fotku samotnou a nevidím, co upravuju, tak co se týče upravování pomocí pera, zdá se mi to rychlejší a o hodně přesnější, ale tím, že je všechno daleko od sebe se člověk dost „nadře“. Myší nejsem tak rychlej a přesnej, ale zase je to míň pracný v tom slova smyslu, že nemusím rukou hýbat TAKHLE ale jen takhle.

Kreslení nebo malování pro mě byl nesmysl, protože to neumim, ale hodiny jsem strávil tím, že jsem se podepisoval a maloval domečky, ale každej kdo se u mě za poslední měsíc stavil, ten dostal pero do ruky a pravda je taková že jsem si s nikým moc nepokecal, protože si malovali dokud neodešli a když odcházeli, ptali se kolik to stojí, protože to nutně potřebujou mít doma.

Většinu těch obrázků, co kdo namaloval jsem si neuložil, ale tady máte aspoň tři rychlo náčrty od tří různých lidí bez zkušeností s grafickýma tabletama. Zajímavý bylo, že všichni říkali tu samou věc – že na papír by to „takhle dobře“ nešlo. Což dá rozum.


Protože jsem zvídavej a protože jste se na to ptali ve vlogu, kde mi tenhle tablet přišel domů, zkoušel jsem si XP PENA i v programech, který k tomu nejsou určený. Tím myslím třeba Premiere nebo Davinci Resolve, ve kterých se stříhá video. Dá se to použít? NE, nebo jenom velmi omezeně. To stejný v Cubase nebo Studio One na editaci zvuku – taky nepoužitelný. Myslim, že to je hlavně kvůli časové ose a nutnosti skrolovat sem a tam. Asi by se na to zvyknout dalo, ale na to jsem odvahu neměl.

Ještě se vám přiznám k jedné věci – bavila mě představa, že bych měl takhle velkej náhledovej monitor ke kameře ať už při natáčení čehokoli, nebo při live streamech. Prostě jsem si umanul, že z toho udělám režisérskej monitor a ke vší smůle jsem narazil na bariéru v podobě obnovovací frekvence, která je cca 60Hz. Takže když točíte na 25fps, což je vlastně 25Hz, tak máte smůlu a tablet to nesežere.

Samozřejmě pomocí mnoha kabelů a dvou střižen jsem to nakonec dokázal, protože JÁ SE NEVZDÁM, ale praktický to úplně není. Na druhou stranu když tablet máte připojenej k notebooku nebo počítači klidně třeba jen pomocí HDMI kabelu, funguje jako jakákoli jiná obrazovka a můžete si na něm v pohodě pouštět cokoli vás napadne. To je bezva, protože třeba když jsem stříhal video, hodil jsem si ovládací panely na obrazovku notebooku a na tablet jsem si hodil náhled a byl jsem happy.


Co říct závěrem? Poměr cena výkon je tady skvělej. Když se podíváte na konkurenci, zjistíte, že jste klidně o desetitisíce jinde, nebo že za stejnou cenu dostanete nepoměrně horší produkt. Samozřejmě za tu cenu to není bezchybnej produkt – má svoje mouchy, který jsem snad i zmínil, ale pokud rádi malujete, kreslíte, vyrábíte grafiku, pokud jste fotografové, kteří dělají postprodukci ve velkym, tak rozhodně doporučuju. Stejně tak pokud hledáte první grafickej tablet s obrazovkou tak nějak na ozkoušení a máte na to rozpočet, taky rozhodně doporučuju.

Myslim, že nadšení amatéři budou ještě nadšenější a skeptickým profíkům XP PEN Artist 15,6 PRO vykouzlí úsměv na tváři.

A jestli si ho nechám já? Kéž bych uměl malovat a kéž by Camera Raw uměl vyhovovat mým leváckým schopnostem. Potom bych neváhal.